ادیولوژیست‌ها (به فارسی شنوایی شناس)، متخصصان حوزه شنیداری و تعادل هستند که در شناسایی، تشخیص، درمان و پیشگیری از اختلالات شنوایی و تعادلی نقش کلیدی ایفا می‌کنند. آنها به فرد در فهمیدن وضعیت شنوایی خود و انتخاب بهترین راه‌حل‌ها برای بهبود کیفیت زندگی کمک می‌کنند.

مدرک تحصیلی ادیولوژیست

برای تبدیل شدن به یک ادیولوژیست، فرد نیاز به تحصیلات تخصصی دارد. ادیولوژیست‌ها دارای مدرک کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترای هستند. در پایان دوره تمام بیماری ها و راه های درمان آن را می آموزند. برای راه اندازی یک مطب شنوایی شناسی و سمعک باید حداقل مدرک کارشناسی را دریافت نمایند.

خدمات

ادیولوژیست‌ها خدمات متنوعی ارائه می‌دهند:

تست‌های شنوایی: ارزیابی دقیق توانایی شنیدن فرد و تشخیص نوع و میزان کاهش شنوایی.

سمعک و وسایل کمک شنوایی: تجویز، تنظیم و نگهداری سمعک‌ها و دیگر وسایل کمک شنوایی.

مداخله زودهنگام شنوایی: تشخیص و درمان اختلالات شنوایی در نوزادان و کودکان.

مدیریت وزوز گوش: کمک به کاهش تأثیر وزوز گوش بر زندگی روزمره.

توانبخشی شنوایی: آموزش مهارت‌های شنیداری و استراتژی‌های ارتباطی.

مدرک تحصیلی ادیولوژیست به همراه درامد

اهمیت ادیولوژیست در جامعه

این متخصصین نقش مهمی در ارتقاء سلامت عمومی دارند. با افزایش جمعیت سالمندان و بروز مشکلات شنوایی، نیاز به خدمات متخصصان شنوایی بیشتر شده است. آنها با کمک به افرادی که دچار کاهش شنوایی هستند، به آنها اجازه می‌دهند تا به طور مؤثر در جامعه مشارکت کنند.

چرا انتخاب ادیولوژیست مناسب مهم است؟

انتخاب یک ادیولوژیست مناسب می‌تواند تأثیر زیادی بر تجربه و نتیجه درمان شنوایی داشته باشد. ادیولوژیستی که به نیازهای فردی توجه دارد و بر استفاده از فناوری‌های نوین تمرکز می‌کند، می‌تواند به بهبود قابل توجهی در شنوایی و کیفیت زندگی منجر شود.

درآمد یک ادیولوژیست چقدر است؟

میزان درآمد ادیولوژیست ها در ایران به طور قابل توجهی با توجه به محل کارشان متفاوت است. به طور کلی، ادیولوژیست هایی که در درمانگاه ها کار می کنند کمترین حقوق را دریافت می کنند (حدود 10 تا 15 میلیون تومان در ماه)، در حالی که ادیولوژیست های بیمارستان ها از حقوق ثابتی برخوردارند که طبق قوانین دولتی تعیین می شود (به طور متوسط 15 تا 20 میلیون تومان در ماه). بالاترین سطح درآمد این تخصص در مطب شخصی است. البته این امر به تعداد بیماران و نوع خدماتی که ارائه می دهند بستگی دارد (از 20 تا 30 میلیون تومان در ماه و یا حتی بیشتر). علاوه بر محل کار، عواملی مانند سابقه، تجربه، مهارت ها، تخصص و محل جغرافیایی نیز بر حقوق ادیولوژیست ها تاثیر می گذارد.