خرید سمعک » مقالات سمعک » سمعک رایگان و نحوه دریافت آن
دریافت سمعک رایگان

سمعک رایگان و نحوه دریافت آن

شنوایی یکی از حواس مهم انسان است که نقش مهمی در ارتباطات و کیفیت زندگی افراد دارد. متأسفانه، بسیاری از مردم به دلایل مختلف از جمله عوامل ژنتیکی، سن، آسیب‌های شنوایی و عفونت‌ها با مشکل کم شنوایی مواجه می شوند. در این مقاله، به بررسی راه‌های دریافت سمعک رایگان از طریق منابعی نظیر بهزیستی، کمیته امداد و سازمان‌های خیریه و نحوه نگارش نامه درخواست سمعک از بهزیستی خواهیم پرداخت.

ارائه سمعک رایگان توسط بهزیستی

برای دریافت سمعک رایگان از بهزیستی، ابتدا باید با مراجعه به نزدیک‌ترین شعبه از این سازمان اقدام کنید. مدارک لازم عبارتند از:

 • شناسنامه و کارت ملی
 • گواهی پزشک متخصص گوش و حلق و بینی
 • تائیدیه کم شنوایی از شنوایی‌سنجی مورد تائید بهزیستی
 • عکس

پس از ارائه مدارک و تکمیل فرم‌های مربوطه، درخواست شما برای بررسی و تأیید به کارشناسان مربوطه ارجاع داده خواهد شد.

برنامه‌های حمایتی

بهزیستی برنامه‌های متعددی برای حمایت از افراد کم‌شنوا دارد که شامل ارائه سمعک به صورت رایگان یا با هزینه‌ای بسیار ناچیز است. این برنامه‌ها معمولاً برای افراد تحت پوشش که شرایط مالی خاصی دارند، در نظر گرفته شده است.

نگارش نامه درخواست سمعک رایگان از بهزیستی

نوشتن نامه درخواست به بهزیستی نیازمند رعایت اصولی است. در این نامه باید به طور واضح و دقیق نیاز خود به سمعک و شرایط خاص خود را توضیح دهید. نامه باید شامل موارد زیر باشد:

 • مشخصات فردی متقاضی
 • شرح حال و دلیل نیاز به سمعک
 • ارائه مستندات و مدارک مربوطه
 • اشاره به وضعیت مالی و عدم توانایی در تأمین هزینه سمعک
 • تأکید بر اهمیت بهبود کیفیت زندگی از طریق بهره‌مندی از سمعک
این مطلب را هم بخوانید :   کوچکترین سمعک ها کدام ها هستند؟

نمونه نامه درخواست سمعک از بهزیستی

نامه دریافت سمعک از بهزیستی

دریافت سمعک رایگان از کمیته امداد

کمیته امداد نیز به عنوان یکی دیگر از بنیادهای حمایتی در ایران فعالیت می‌کند و به افراد نیازمند در زمینه‌های مختلف از جمله خرید سمعک کمک می‌کند. افرادی که تحت پوشش این نهاد هستند می‌توانند با مراجعه به شعب مربوطه و ارائه مدارک مشابه بهزیستی، درخواست خود را برای دریافت سمعک مطرح کنند. کمیته امداد چند سالی است که در زمینه ارائه سمعک فعالیت خود را شروع کرده است و در این زمینه توانسته است برای افراد زیادی که تحت پوشش این سازمان هستند، سمعک تهیه کند.

دریافت سمعک از بهزیستی

سازمان‌های خیریه مربوطه

سازمان‌های خیریه و NGOها نیز در این زمینه فعال هستند و به افرادی که قادر به تهیه سمعک نیستند، کمک می‌کنند. برخی از این سازمان‌ها عبارتند از:

 • انجمن مددکاری امام زمان (عج)

انجمن مددکاری امام زمان (عج) ببش از نیم قرن سابقه کمک به ایتام و سایر افراد بی بضاعت جامعه را دارد.

 • مؤسسه خیریه بهنام دهش‌پور

اگرچه این سازمان هدف اصلی آن کمک به بیماران مبتلا به سرطان است. اما برای سایر امور درمانی مانند ارائه سمعک رایگان نیز برنامه هایی در نظر گرفته است.

 • بنیاد خیریه سمعک

خیریه سمعک صبا، بنیاد شنوایی بخشش، خیریه نیکان ماموت از جمله مراکز خیریه سمعک هستند در زمینه تهیه این وسیله کمک شنوایی فعالیت می کنند.

 • تماس با کلینیک ها

در راستای آگاهی‌رسانی به جامعه کم‌شنوا، لازم به ذکر است که برخی از کلینیک‌های تخصصی سمعک در کشور، افراد خیر و نیکوکار را در مجموعه خود دارند که هزینه سمعک را برای افراد کم‌توان و نیازمند تقبل می‌کنند.

این مطلب را هم بخوانید :   قیمت و خرید سمعک شارژی در انواع برندها

جمع‌بندی
دسترسی به سمعک می‌تواند برای افراد کم شنوا تأثیر به‌سزایی در بهبود کیفیت زندگی داشته باشد. بهزیستی، کمیته امداد و سازمان‌های خیریه امکانات و حمایت‌هایی را برای دریافت سمعک رایگان به افراد واجد شرایط ارائه می‌دهند. نوشتن نامه‌ای دقیق و مستدل به این نهادها اولین قدم برای رسیدن به این هدف است. این مقاله با هدف راهنمایی افراد نیازمند برای استفاده از این امکانات نوشته شده و امیدواریم که مفید واقع شود. اگر سوالی در ارتباط با نحوه دریافت سمعک رایگان دارید می توانید در قسمت نظرات پایین این صفحه از ما بپرسید و ما در اسرع وقت به شما پاسخ می دهیم.

مشاهده آلبوم سمعک های تجویز شده

ما یکپارچه مراقب شنوایی شما هستیم! اگر به دنبال "خرید سمعک" هستید، همین الان با ما تماس بگیرید

09125389465

One thought on “سمعک رایگان و نحوه دریافت آن

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + دو =